PERMAKÜLTÜR NEDİR?

PERMAKÜLTÜR NEDİR?

Permakültür, sürdürülebilir insan yerleşimleri yaratma amaçlı bir tasarım sistemidir. 

Permakültür, sürdürülebilir insan yerleşimleri yaratma amaçlı bir tasarım sistemidir.  Kültürler sürdürülebilir tarım temelli ve toprak kullanma etiği olmadan uzun süre yaşayamayacağı için, bu bileşik sözcük yalnızca “kalıcı tarım” sözcüklerini değil, aynı zamanda “kalıcı kültür” sözcüklerini de içerir. 

Amaç kendi ihtiyaçlarını karşılayan, çevresini sömürmeyen ve kirletmeyen, dolayısıyla uzun vadede sürdürülebilir, ekolojik olarak sağlıklı ve ekonomik olarak uygulanabilir bütüncül sistemler yaratmaktır. Permakültür, doğal sistemlerin gözlemine, geleneksel tarım sistemlerinin içerdiği erdeme ve modern, bilimsel, teknolojik bilgiye dayalıdır. 

Permakültürün 3 temel etik prensibi; dünyaya özen göstermek, insana özen göstermek ve kaynak fazlasını dünyaya ve insanlara özen gösterme amacını gerçekleştirmek için kullanmaktır. 

B.C. Mollison tarafından yaratılmış olan Permakültür sözcüğü 1975’te, Hobart, Tazmanya’da bulunan Organik Bahçecilik ve Çiftçilik Cemiyeti’nin haber bülteninde tanımlanmış ve telif hakkı alınmıştır. Telif hakkı (B.C. Mollison tarafından) eşit derecede Permakültür Enstitülerine ve bu enstitülerin Sertifikalı Permakültür Kurslarına katılmış mezunlarına armağan edildi.

Daha fazla bilgi almak için önerdiğimiz kaynakları inceleyebilirsiniz.

BİZE ULAŞ

BİZE ULAŞ

Telefon: +90 535 923 32 00

E-posta: bilgi [@] pertad.org

BANKA BİLGİLERİ:
PERMAKÜLTÜR TASARIMCILARI DERNEĞİ (PERTAD)
İş Bankası Küçükyalı Şubesi (1034) Hesap No 0956809
IBAN TR94 0006 4000 0011 0340 9568 09

2 + 11 =